7
32

Energia słońca ogrzeje Ci wodę do kąpieli

Ekologia stała się już dość popularnym ruchem w naszym kraju, propagowane są w związku z tym wszelkie rozwiązania ekologiczne. Jednym z takich rozwiązań jest ogrzewanie wody energią słoneczną.

Jeśli można wodę to dlaczego nie cały dom?

Pomimo tego, że w Polsce większość dni jest słonecznych, to nasze położenie geograficzne nie pozwala na uniezależnienie się od innych źródeł energii. W prawdzie są takie domy na świecie, jednak wymaga to połączenia kilku odnawialnych źródeł i naprawdę sporych zasobów gotówki. Poza tym, dom wyglądał by dość egzotycznie, a w przypadku przedłużającego się okresu zachmurzenia mogło by nam zabraknąć prądu.

Po jakim czasie zwróci się inwestycja?

Koszt paneli słonecznych zdolnych ogrzać wodę dla domu jednorodzinnego to prawie 10 tys złotych. Na szczęście można skorzystać z dotacji unijnych, dzięki którym możemy odzyskać nawet 80% wkładu. Wydatek rzędu 2 tys złotych powinien się zwrócić w ciągu 2 może 3 lat, a później mamy ciepłą wodę z kranu za darmo.

Do czasu rozwinięcia eko technologii, musimy zadowolić się opalaniem przy pomocy takich opałów jak gaz, węgiel kamienny czy ekogroszek. Piękna wizja braku kosztów ogrzewania jest jeszcze bardzo daleka od spełnienia.

Zobacz komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz