13
127

Poślizg – co robić a czego nie

Prowadząc auto jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw, może to być nieuzasadnione zachowanie innych uczestników ruchu jak i warunki atmosferyczne. Kiedy zbliża się zima i coraz częściej temperatury spadają poniżej zera, łatwo możemy wpaść w poślizg. Nie da się w pełni przewidzieć zachowania auta w takich warunkach, możemy jednak uniknąć pewnych czynności, które zmniejszą nasze szanse na wyjście z opresji – przypomina instruktor z „LINIA nauka jazdy Waszawa„.

Kierownica

Jadąc po w miarę czystej nawierzchni, może zdarzyć się, że będzie śliski odcinek. W takich momentach najlepiej unikać agresywnych ruchów kierownicą. Niepotrzebna panika i kręcenie kierownicą może doprowadzić do poważnego wypadku, ponieważ kiedy skręcone koła odzyskają przyczepność i skierują auto poza drogę.

Gaz i hamulec

Jeśli już się kręcimy, hamulec niewiele nam pomoże. Na śliskiej nawierzchni na opony działają minimalne siły tarcia, dlatego hamowanie przynosi minimalne efekty. Wyćwiczeni kierowcy w trakcie poślizgu operują tylko gazem, hamowanie daje wyjątkowo mierne skutki. Starają się kontrować poślizg dodając gaz w odpowiednich momentach. Początkujący kierowcy w ten sposób mogą pogorszyć sytuację, dlatego jeśli nie ćwiczyliśmy tego, lepiej hamować, bezpieczeństwo czasami wymaga bierności.
Wyprowadzenie auta z poślizgu nie jest łatwe, jednak możliwe, wymaga to pewnych umiejętności i zachowania zimnej krwi.

Zobacz komentarze

3 komentarze

  1. Marek 30-10-2010
  2. tyres 02-11-2010
  3. ann 21-12-2011

Dodaj komentarz